Hej alla medlemmar och vårdnadshavare!
Karlstad Parkour är ju som ni vet en fantastisk mötesplats där våra barn och unga får växa. För att föreningen ska kunna fortsätta drivas står vi nu inför en stor men spännande utmaning: en generationsväxling i styrelsen.
Läget just nu
Inför årsmötet i mars har sju av åtta ledamöter valt att tacka nej för fortsättning i styrelsearbetet. Det innebär att vi behöver bygga ett nytt team som vill ta vid. Vi behöver tillsätta poster som ordförande, kassör och sekreterare, men framför allt behöver vi vuxna som vill hjälpas åt för att träningen ska kunna fortsätta som vanligt.
Du behöver inte vara expert
Många tror att man måste kunna parkour eller vara ett proffs på föreningsrätt för att sitta i styrelsen, men så är det inte! Vi söker dig som har ett hjärta för barnens fritid. Det kan handla om allt från att sköta enkel administration eller inköp till att vara kontaktperson för våra tränare. Den avgående styrelsen kommer dessutom att finnas till hands för en trygg och smidig överlämning.
Välkommen på ett förutsättningslöst informationsmöte
För att informera mer om vad arbetet innebär, hur vi kan dela upp ansvaret på ett enkelt sätt och svara på era frågor bjuder valberedningen in till en kort fikaträff:
• När: Söndag 8 februari
• Tid: 18:15 – 19:00
• Var: Parkourhallen
• Valberedningen bjuder på kaffe/fika! Detta möte är helt förutsättningslöst – du binder dig inte till något genom att komma, lyssna eller ställa frågor, men din närvaro betyder mycket för föreningens framtid.
Hör av dig
Kan du inte komma på mötet men är nyfiken? Eller vill du nominera någon (kanske
dig själv)? Kontakta mig direkt!
Utan en styrelse riskerar föreningen att behöva avvecklas, och det är vi övertygade
om att vi tillsammans kan förhindra. Vi ses!
Vänliga hälsningar,
Martina Jansson Vallin
Valberedningen, Karlstad Parkour
martina.j.vallin@gmail.com | 070-453 72 70